Kilka kluczowych wskaźników dotyczących instrumentów pochodnych pokazuje, że inwestorzy nadal są bardzo byczy na Bitcoin pomimo 1 mld dolarów w likwidacji.

Nagły spadek ceny Bitcoina (BTC) o 1500 dolarów w dniu 2 sierpnia spowodował likwidację kontraktów terminowych o wartości ponad 1 miliarda dolarów, a także doprowadził do gwałtownego spadku ceny wielu top altcoinów.

Ta ogromna liczba stanowi 18% wszystkich 5,6 mld dolarów otwartego oprocentowania i bez wątpienia spowodowała przesadne przesunięcie w dół do 10 560 dolarów.

Co ciekawe, w ciągu niespełna 48 godzin otwarte kontrakty futures odzyskały połowę tej straty, a obecnie wynoszą 5,2 mld dolarów. Tymczasem wskaźniki instrumentów pochodnych, takie jak contango (podstawa), stopa finansowania, opcja 25% delta skew i wskaźnik put/call są w większości przypadków bez zmian.

Pomimo tak dużego ruchu cen, pozytywne oczekiwania inwestorów co do ceny Bitcoinów pozostają niezachwiane, ponieważ nie ma jednego wskaźnika sygnalizującego nadmierny optymizm lub niedźwiedzie.

Jest to uderzająco odmienne od tego z 10 maja, kiedy to ogromny spadek ceny o 1400 dolarów przerzucił większość wskaźników na poziom niedźwiedzi. To był ostatni raz, kiedy likwidacja przekroczyła 1 miliard dolarów.

Otwarte odsetki ledwo co zarejestrowały blip

Kontrakty terminowe typu „Bitcoin future aggregate“ na otwarte udziały

Kontrakty terminowe typu future na Bitcoin łączą w sobie otwarte odsetki. Źródło: Skew

Zwróć uwagę na fakt, że niedawne ożywienie gospodarcze w kształcie litery V w ujęciu otwartym różni się od tego, które miało miejsce w połowie maja. W tamtym czasie kontrakty terminowe na otwarte odsetki straciły 1,2 mld dolarów, a odzyskanie 3,6 mld dolarów zajęło 22 dni.

 

Contango utrzymywało się na stałym poziomie

Mierząc 3-miesięczną premię za kontrakty terminowe do aktualnych poziomów spot, można wywnioskować, czy profesjonalni traderzy są chudymi byczymi czy niedźwiedzimi. Zdrowy rynek powinien wykazywać nieco dodatnią stopę annualizowaną, czyli sytuację znaną jako contango.

Bitcoin 3-miesięczna premia zannualizowana za kontrakty terminowe typu future

Bitcoin 3-miesięczne kontrakty terminowe typu futures annualizowana premia. Źródło: Przekrzywienie

Po kilku dniach flirtowania składka nieco się stonowała z 15% stopą bazową zannualizowaną, która jest dość wysoka w porównaniu z roczną średnią wynoszącą 6,5%.

Stoi ona teraz na zdrowym poziomie 11,5%, co wskazuje na pozytywne oczekiwania, ponieważ profesjonalni traderzy domagają się więcej pieniędzy na odroczenie rozliczeń finansowych.

Dla kontrastu, 3-miesięczna zannualizowana stopa bazowa kontraktów terminowych flirtowała z negatywną stroną w maju i trwała ponad miesiąc, aby odzyskać zdrowy poziom 5%.

Finansowanie kontraktów wieczystych wraca do normy.
Wieczyste kontrakty terminowe typu futures, znane również jako inverse swaps, mają zazwyczaj stopy finansowania zbierane co 8 godzin. Dodatnia stopa oznacza, że longs używają więcej dźwigni finansowej niż shorty, więc będą płacić taką opłatę.

 

Stopa finansowania kontraktów Bitcoin perpetual futures

 

Stopa finansowania kontraktów wieczystych Bitcoin. Źródło: Skew

Stawki powyżej 0,10% w ciągu 8 godzin są nietypowe, choć nie alarmujące. Odpowiada to 2,1% tygodniowo i wywarłoby jedynie presję na nabywców, aby zmniejszali dźwignię finansową przy utrzymywaniu takiego poziomu przez kilka dni.

Stopa finansowania obniżyła się do bardzo zdrowego poziomu, nie wskazując na niedźwiedzie lub nadmierne wykorzystanie dźwigni finansowej przez nabywców. Obecna sytuacja nie wykazuje żadnego podobieństwa do krachu z 10 maja, kiedy stopa finansowania była ujemna, co oznacza, że sprzedający płacili za utrzymywanie otwartych pozycji.

Stopa finansowania kontraktów wieczystych Bitcoin

Stopa finansowania kontraktów wieczystych Bitcoin. Źródło: Skew

Powyższy wykres przedstawia wskaźnik finansowania, który w maju osiągnął poziom -0,13%, podczas gdy pozytywne finansowanie nastąpiłoby dopiero trzy tygodnie później.

Rynki opcji 25% delta skew pozostaje bycza.
Przekrzywienie delty o 25% mierzy, w jaki sposób droższy rynek wycenia bycze opcje kupna w porównaniu do równoważnych niedźwiedzich opcji sprzedaży.

Opcje 3-miesięczne Bitcoin 25% delta skew

Bitcoin 3-miesięczne opcje 25% delta skew. Źródło: Przechylenie

Delta 25% skew działa jako opcja handlowców strach / chciwość wskaźnika i obecnie siedzi na minusie 12%, co oznacza, że ochrona do góry nogami jest bardziej kosztowne. Jest to kolejny pozytywny wskaźnik, ponieważ zazwyczaj oscyluje pomiędzy -15% do +15%.

 

Bitcoin 3-miesięczne opcje 25% delta skew

 

Bitcoin 3-miesięczne opcje 25% delta skew. Źródło: Przechylenie

Wskaźnik ten utrzymał się na poziomie blisko 4% po kraksie z 10 maja, wskazując na lekko niedźwiedzią tendencję. Premia za opcje ochrony przed negatywnymi skutkami (put) była wyższa niż byki.

Wskaźnik opcji put/call pozostaje byczy.
Opcje put-call ratio mierzą całkowite otwarte odsetki od zaproszeń do składania ofert w stosunku do opcji put-call ratio. Ogólnie rzecz biorąc, opcje kupna są stosowane w przypadku strategii byczych, natomiast opcje sprzedaży w przypadku strategii niedźwiedzich.

Stosunek liczby opcji sprzedaży do liczby wezwań w przypadku opcji typu bitcoin

Opcje Bitcoinów w proporcji put/call. Źródło: Pochylenie

Obecny wskaźnik kupna/sprzedaży na poziomie 67% oznacza, że otwarte opcje sprzedaży (niedźwiedzie) są o 33% mniejsze niż opcje kupna (bycze). Średnia z 1 roku wynosi 59%, co wskazuje, że handlowcy opcji na ogół wydają więcej pieniędzy na opcje kupna, oczekując wzrostu cen.

Z drugiej strony, wskaźnik put/call osiągnął szczyt na poziomie 80% zaledwie trzy dni przed 10 maja. Pomimo pozostawania na terytorium byka, była to najmniejsza różnica między opcjami sprzedaży i kupna otwartych odsetek w ciągu 10 miesięcy.

 

Większość wskaźników sprzyja w tej chwili bykom

Nic nie wskazuje na to, że niedawny niedzielny krach cenowy na poziomie 1500 dolarów w jakiś sposób zmniejszył pozytywne oczekiwania profesjonalnych inwestorów. Istnieją niezaprzeczalne dane z rynków instrumentów pochodnych różniące się od krachu z 10 maja, kiedy to Bitcoin Future potrzebował 24 dni, aby ustawić nowy haj.

Profesjonalni inwestorzy pochylają się nad bykiem od 24 lipca i nic nie wskazuje na to, że tak znaczny spadek cen wstrząsnął kupującymi.

Ogólnie rzecz biorąc nie wydaje się dobrym momentem, aby iść wbrew większości, tworząc idealny scenariusz dla altcoinów, aby ustawić nowy haj.